Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η διαχείριση της αγάπης

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Η διαχείριση της αγάπης Empty Η διαχείριση της αγάπης Τρι 10 Ιαν 2012, 11:11 am

panagiotis

panagiotis

Προσωπικά επανειλημμένα έχω αποτύχει να διαχειριστώ ορθά την αγάπη προς τους συνανθρώπους μου.

Κάνω αυτή τη δημοσίευση για να αναφερθώ σε ένα αξιόλογο (σύμφωνα με τις κριτικές) βιβλίο του π. Φιλόθεου Φάρου, με ακριβώς αυτό τον τίτλο: "Η διαχείριση της αγάπης"

Πιστεύω ότι θα είχε μια θέση στη βιβλιοθήκη της Συντροφιάς αν ποτέ γινόταν κάτι τέτοιο. Παραθέτω ένα απόσπασμα του βιβλίου που με άγγιξε.

"Συχνά μέσα στην Εκκλησία πληγωνόμεθα και πληγώνουμε, γιατί η αγάπη μας αμαυρώνεται από τον εγωκεντρισμό μας.

Γι’ αυτό και διστάζουμε να αγαπήσουμε ανεπιφύλακτα, φοβούμεθα τον πόνο που μπορεί να μας προκαλέσει η αγάπη. Όταν αυτοί που αγαπάμε πολύ μάς απορρίπτουν ή φεύγουν ή πεθαίνουν, η καρδιά μας ραγίζει. Αλλά αυτό δεν θα πρέπει να μας εμποδίζει να αγαπάμε. Ο πόνος που προέρχεται από μία πραγματική αγάπη κάνει την αγάπη πιο δημιουργική και πιο γνήσια. Είναι σαν το αλέτρι που σκάβει τη γη και δίνει τη δυνατότητα στο σπόρο να ριζώσει, να αναπτυχθεί και να γίνει ένα δυνατό φυτό.

Κάθε φορά που δοκιμάζουμε τον πόνο της απορρίψεως έχουμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε να γίνουμε πιο πικρόχολοι και να αποφασίσουμε να μην ξαναγαπήσουμε, ή να κοιτάξουμε κατάματα τον πόνο μας και να κάνουμε το έδαφος πάνω στο οποίο πατάμε πλουσιότερο και πιο ικανό να ζωογονήσει καινούργιους σπόρους.

Όσο περισσότερο αγαπούμε και πονάμε εξ αιτίας της αγάπης μας τόσο περισσότερο αφήνουμε την καρδιά μας να πλατύνει και να βαθύνει. Όταν αγαπάμε, δίνουμε και παίρνουμε. Αυτοί που αγαπάμε δεν αφήνουν την καρδιά μας ακόμη κι όταν φεύγουν από μας. Γίνονται ένα κομμάτι από τον εαυτό μας και έτσι σιγά-σιγά χτίζεται μια κοινότητα μέσα μας.

Όσο περισσότερο ζούμε, τόσο περισσότερους ανθρώπους αγαπούμε, που γίνονται μέρος της εσωτερικής μας κοινότητος. Όσο διευρύνεται η εσωτερική μας κοινότητα, τόσο ευκολότερα θα αναγνωρίζουμε τους αδελφούς και αδελφές μας στους ξένους που ευρίσκονται τριγύρω μας. Αυτοί που είναι ζωντανοί μέσα μας θα αναγνωρίζουν εκείνους που θα είναι ζωντανοί τριγύρω μας. Όσο ευρύτερη γίνεται η κοινότητα της καρδιά μας, τόσο ευρύτερη θα γίνεται και η κοινότητα γύρω μας. Έτσι ο πόνος της απορρίψεως, της απουσία και του θανάτου μπορεί να γίνει καρποφόρος. Πράγματι, όσο συνεχίζουμε να αγαπάμε, το έδαφος της καρδιά μας θα σκάβεται όλο και πιο πολύ, αλλά θα χαιρώμεθα για τον πλούτο της καρποφορίας."

Και το βίντεο της παρουσίασης του βιβλίου: http://vimeo.com/17734325

Η διαχείριση της αγάπης Diaxeirisiagapis

2Η διαχείριση της αγάπης Empty Απ: Η διαχείριση της αγάπης Τετ 11 Ιαν 2012, 2:01 am

intergallactic

intergallactic

"Αυτοί που αγαπάμε δεν αφήνουν την καρδιά μας ακόμη κι όταν φεύγουν από μας. Γίνονται ένα κομμάτι από τον εαυτό μας και έτσι σιγά-σιγά χτίζεται μια κοινότητα μέσα μας."

πολύ ωραίο!

3Η διαχείριση της αγάπης Empty Απ: Η διαχείριση της αγάπης Δευ 28 Μάης 2012, 8:38 pm

secret_6

secret_6

Έχω ακούσει και κάτι άλλο:

"Η αγάπη ου ζηλεί, ου φθονεί,
η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται.
Η αγάπη δεν οργίζεται, ου παροξύνεται,
ελπίζει, πιστεύει, πάντα υπομένει...
Υπομένει..."

Νομίζω ότι αξίζει να το κάνω πράξη κάθε μέρα, όλο και πιο πολύ.
Δεν είναι πάντα εύκολο, αλλά έχει πλάκα.

4Η διαχείριση της αγάπης Empty Απ: Η διαχείριση της αγάπης Τετ 30 Μάης 2012, 11:45 am

panagiotis

panagiotis

Φυσικά ο Υπέροχος Ύμνος της Αγάπης (Α' Κορινθ. ΙΓ' 1-13)

Με έναν από τους σημαντικότερους στίχους κατά τη γνώμη μου να είναι ο επόμενος αυτών που παραθέτεις:

"Ἡ άγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει"

ή όπως λέει πολύ όμορφα ο Κώστας Λοής στο βιβλίο του "Βάλε το όνειρο στο ψυγείο":

"Κάποιον που αγάπησες μια φορά, τον αγαπάς για πάντα.
Κι αν πάψεις κάποτε να τον αγαπάς, σημαίνει πως δεν τον αγάπησες ποτέ..."


Άλλη μία ενδιαφέρουσα βιβλιοπρόταση.

Η διαχείριση της αγάπης Oneiro_37648445

5Η διαχείριση της αγάπης Empty Απ: Η διαχείριση της αγάπης Τετ 30 Μάης 2012, 9:16 pm

secret_6

secret_6

Ξέρω και ένα τραγούδι με θέμα την ΑΓΑΠΗ.. Παναγιώτη ευχαριστώ, θα το έχω στο νου μου το βιβλίο.. Το παραθέτω λοιπόν:
" Αν δεν έχεις λιγάκι αγάπη
Μπορείς αν θες να φτάσεις, την ταχύτητα της αστραπής.
Ακόμα να ξεπεράσεις τα όρια της αντοχής.
Μπορείς να σταματήσεις το χρόνο που κυλά.
Βραβεία να κερδίσεις και παράσημα πολλά.

Μα αν δεν έχεις λιγάκι αγάπη,
δεν έχεις τίποτα πάνω στη γη.
Κι αν νομίζεις ότι έχεις κάτι,
σου λέω φίλε δεν έχεις τίποτα.

Μπορείς να εξιχνιάσεις μυστήρια παλιά.
Ακόμα και να πιάσεις, τα άπιαστα πουλιά.
Μπορείς αν θες να δώσεις, σε όσους πεινάνε ψωμί.
Να πέσεις να γλιτώσεις, απ' το θάνατο μία ζωή.

Μα αν δεν έχεις λιγάκι αγάπη,
δεν έχεις τίποτα πάνω στη γη.
Κι αν νομίζεις ότι έχεις κάτι,
σου λέω φίλε δεν έχεις τίποτα. "

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Η τεχνη της αγαπης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 

(0)