Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η δική μας αδιαφορία;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Η δική μας αδιαφορία; Empty Η δική μας αδιαφορία; Δευ 27 Σεπ 2010, 11:45 am

intergallactic

intergallactic

«Θεέ μου, ἀπόψε σοῦ ζητάω κάτι ποὺ τὸ θέλω πάρα πολύ.
Θέλω νὰ μὲ κάνεις τηλεόραση! Θέλω νὰ πάρω τὴ θέση τῆς τηλεόρασης ποὺ εἶναι στὸ σπίτι μου...
Νὰ ἔχω τὸ δικό μου χῶρο. Νὰ ἔχω τὴν οἰκογένειά μου γύρω ἀπὸ ἐμένα. Νὰ μὲ παίρνουν στὰ σοβαρὰ ὅταν μιλάω. Θέλω νὰ εἶμαι τὸ κέντρο τῆς προσοχῆς καὶ νὰ μὲ ἀκοῦνε οἱ ἄλλοι χωρὶς διακοπὲς ἢ ἐρωτήσεις. Θέλω νὰ ἔχω τὴν ἴδια φροντίδα ποὺ ἔχει ἡ τηλεόραση ὅταν δὲν λειτουργεῖ. Ὅταν εἶμαι τηλεόραση, θἄχω τὴν παρέα τοῦ πατέρα μου ὅταν ἔρχεται σπίτι ἀπὸ τὴ δουλειά, ἀκόμα κι ἂν εἶναι κουρασμένος. Καὶ θέλω τὴ μαμά μου νὰ μὲ θέλει ὅταν εἶναι λυπημένη καὶ στενοχωρημένη, ἀντί νὰ μὲ ἀγνοεῖ…

Θέλω τ΄ ἀδέλφια μου νὰ μαλώνουν γιὰ τὸ ποιὸς θὰ περνάει ὧρες μαζί μου. Θέλω νὰ νοιώθω ὅτι ἡ οἰκογένειά μου ἀφήνει τὰ πάντα στὴν ἄκρη, πότε – πότε, μόνο γιὰ νὰ περάσει λίγο χρόνο μὲ μένα. Καὶ τὸ τελευταῖο, κάνε με ἔτσι ὥστε νὰ τοὺς κάνω ὅλους εὐτυχισμένους καὶ χαρούμενους. Θεέ μου, δε ζητάω πολλά. Θέλω μόνο νὰ γίνω σὰν μιὰ τηλεόραση!»

Τὴ δασκάλα ποὺ τὴν διάβασε (καθὼς βαθμολογοῦσε) τὴν ἔκανε νὰ κλάψει.
Ὁ σύζυγός της ποὺ μόλις εἶχε μπεῖ στὸ σπίτι, τὴ ρώτησε: «τὶ συμβαίνει;» Αὐτὴ ἀπάντησε: «Διάβασε αὐτὴ τὴν ἔκθεση, τὴν ἔχει γράψει ἕνας μαθητής μου». Ὁ σύζυγος εἶπε: «Τὸ καημένο τὸ παιδί. Τὶ ἀδιάφοροι γονεῖς εἶναι αὐτοί!» Τότε αὐτὴ τὸν κοίταξε καὶ εἶπε: «Αὐτὴ ἡ ἔκθεση εἶναι τοῦ γιοῦ μας!..»

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_4064.html?spref=fb

2Η δική μας αδιαφορία; Empty Απ: Η δική μας αδιαφορία; Τετ 13 Οκτ 2010, 10:13 pm

panagiotis

panagiotis

Εξαιρετικό κείμενο-παράδειγμα Νίκο για την έλλειψη επικοινωνίας, την αδιαφορία και το άσχημο παράδειγμα που δίνουν κάποιοι γονείς στα παιδιά τους. Ευχαριστούμε!

Και ένα βίντεο για το πώς το άσχημο παράδειγμα των μεγάλων επηρεάζει τα παιδιά, διαμορφώνοντας το χαρακτήρα τους και τη συμπεριφόρα τους.

3Η δική μας αδιαφορία; Empty Απ: Η δική μας αδιαφορία; Δευ 28 Μάης 2012, 9:21 pm

secret_6

secret_6

Θα παραθέσω στίχους από τραγούδια για χάρη των παιδιών.. Στο κάτω κάτω για αυτά σπουδάζω..
1) "Που' ναι η ελπίδα ρώτησα
ένα παιδί μικρό
κι είδα μέσα στο βλέμμα του
καθάριο ουρανό.
Καθένα με τον τρόπο του
μου έδειχνε το Θεό.
Κι έκανα την αλήθεια τους
χαρούμενο σκοπό."
2) "Τι θα' ταν ο κόσμος δίχως τα παιδιά;
Άδειο περιβόλι, δίχως χρώματα.
Άνοιξη πικρή, δίχως πασχαλιά.
Γκρίζος ουρανός, δίχως ξαστεριά."
3) "Ένα παιδί χαμογελάει,
χαμογελά και ομορφαίνει όλη τη γη,
έχει μια καρδιά που αγαπάει,
που αγαπά και η ψυχή του είναι τόσο απλή.
Ένα παιδί κατασκευάζει μ' ένα χαρτί,
μ' ένα χαρτί μια βαρκούλα μικρή.
Και λέει πως εκεί θα βάζει,
κάθε μέρα κι από μία αρετή.
Όπου κι αν πάω, ό,τι κι αν κάνω,
θέλω να είναι η ψυχή μου παιδική.
Πατέρα μου σφιχτά να σε κρατάω,
το χέρι σου να μ' οδηγεί.
Ένα παιδί τραγουδάει, Σου τραγουδά
κι η μελωδία του είν' αγγελική.
Ευχαριστώ σ' Εσένα ψάλλει, Ευχαριστώ,
κι έχει του Παραδείσου το κλειδί.
Ένα παιδί προσεύχεται, προσεύχεται,
λέει μονάχα "Ευχαριστώ".
Και κάθε μέρα που έρχεται,
ξεκινάει μ' ένα "Δόξα τω Θεώ""
4) "Είμαι παιδί που ξεκινώ
κι ανοίγω τα φτερά μου.
Θέλω έναν κόσμο αληθινό,
να χτίσω τα όνειρά μου."

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 

(0)